Jaunumi | Medijiem | Kontakti      LV FR NL EN

Pirmais ELKS apkārtraksts


Autors: ELKS | Datums: 08/12/2014

Apkārtraksts nr. 1

2014.gada 8. decembrī

Godājamie tautieši, latviešu tautas tradīciju kopēji plašajā Eiropā un ārpus tās!

Ar nelielu aizkavēšanos nosūtām jums pirmo informatīvo apkārtrakstu par topošajiem svētkiem. Turpmāk informāciju sūtīsim biežāk – aptuveni reizi mēnesī. Pēc pāris nedēļām sāks darboties arī ELKS interneta mājaslapa un profili sociālajos tīmekļos, kuros varēsiet uzzināt jaunumus.

Vispirms vēlamies paust prieku par mūsu goda patroniem – Eiropas Komisijas viceprezidentu Valdi Dombrovski un Latvijas valsts bijušo prezidenti Vairu Vīķi Freibergu. Esam mūsu svētkiem piesaistījuši arī sadarbības partnerus – Eiropas Kustību Beļģijā (kontekstā ar Latvijas prezidentūru ES) un UNESCO Briseles biroju (kontekstā ar Vispārējo Latviešu un deju svētku tradīcijas atrašanos UNESCO Reprezentatīvajā cilvēces nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā). Mūsu sadarbības partneru lokā ir arī fonds „Viegli” no Latvijas, un, jā, tiešām – mūsu svētkus kuplinās šī fonda mūziķi. Esam arī īpaši priecīgi paziņot, ka ELKS iekļauts Latvijas prezidentūras ES Kultūras programmā.

Eiropas Latviešu apvienības un ELKS Mākslinieciskā padomes vadība Ingunas Grietiņas vadībā darbojas kopš šī gada maija, kad arī uzsākām praktiskos ELKS organizēšanas darbus. Kopumā padomei ir bijušas četras sēdes (trīs Rīgā un viena Briselē), kuru laikā esam vienojušies par ELKS programmu, kā arī koru un deju repertuāru. Viens no grūtākajiem jautājumiem bija vietas izvēle kopkoncertam, kurš plānots sestdienas, 20. jūnija, vakarā. Šobrīd esam izvēlējušies attīstīt āra koncerta variantu Briseles Mont-des-Arts piekājē un esam iesnieguši pirmos dokumentus Briseles pilsētas mērijā. Āra koncerta veidošana ir sarežģītāka un dārgāka par iekštelpām, un, protams, var gadīties lietus koncerta laikā, taču āra koncerts ir atbilstošāks dziesmu un deju svētku garam, dod lielāku publisko redzamību un, galu galā, ļauj veidot skatuvi tādu, kāda mums ir nepieciešama. Tomēr esam padomājuši arī par situāciju, ja mums neizdosies kādu iemeslu dēļ realizēt āra koncertu: proti, esam rezervējuši Flagey zāli kā rezerves variantu. Ar ELKS programmu, repertuāru un citām praktiskām lietām varat jau šobrīd iepazīties ELKS pagaidu mājaslapā www.elks2015.eu. (Koru repertuārs ir pabeigts, taču pilno sarakstu publiskosim neilgi pirms Ziemassvētkiem – virsdiriģenti vēl to saskaņo.)

ELKS organizatorisko darbus vada ELA prezidija priekšsēdētājs Aldis Austers sadarbībā ar producenti Kristīni Plešu un tehnisko producentu Ģirtu Lerhi. ELKS „Briseles” komanda savukārt sastāv no tehniskā asistenta Antuana Fransuā un komunikāciju asistentes Katlīnas Vandrīšes. Šobrīd darbs tiek fokusēts uz koncertu telpu izvēli, nepieciešamo saskaņojumu saņemšanu koncertiem un resursu piesaisti gan Latvijā, gan Beļģijā.

Šī gada vasarā veicām Eiropas diasporas latviešu mākslinieku pirmsreģistrācijas aptauju (vispirms rakstiski un tad elektroniski). Šobrīd mūsu sarakstā ir jau 600 dalībnieki. Interesi par dalību svētkos ir izrādījuši arī vairāki Latvijas kolektīvi. Jau šobrīd dalībniekiem esam rezervējuši Briselē hosteļus – kopskaitā 920 gultasvietas. Nākamā gada sākumā uzsāksim kopu pilno reģistrāciju, savukārt dalībnieku sadalījumu pa hosteļiem plānosim, sākot ar nākamā gada martu.

Lai segtu daļu no svētku izdevumiem, lūgsim pilngadīgajiem dalībniekiem dot arī savu artavu – 50 eiro apmērā no Eiropas dalībniekiem ārpus Latvijas un 20 eiro apmērā no Latvijas un Igaunijas dalībniekiem. Šī vienreizējā artava segs jūsu dziesmu grāmatas un ceļveža izdevumus, kā arī dos jums tiesības bez papildus maksas apmeklēt visus ELKS sarīkojumus, t.sk. saviesīgos vakarus! Domājam, ka mūsu lūgtā artava kopumā ir gana saprātīgs, jūsu maciņus saudzējošs risinājums.

ELKS uzaicināti arī viesvirsdiriģenti no Latvijas: Agita Ikauniece un Kaspars Ādamsons. Lai sekmētu svētku repertuāra apguvi, tiks organizēti reģionāli sadziedāšanās un sadejošās mēģinājumi. Dejotāji ir bijuši visčaklākie – liels paldies Inesei El Tawilai -, jo pirmais sadejošās mēģinājums jau ir noticis: 29.-30. novembrī Štutgartē satikās 50 latviešu dejotāji no Minsteres, Štutgartes, Cīrihes un Madrides. Otrs sadejošanās sarīkojums plānots Eiropas ziemeļos, jo arī Zviedrijas un Norvēģijas latviešu dejotāji vēlas iemēģināt dejošanu kopsolī. Par šī sarīkojuma datumu vaicājiet dejošanas nozares vadītājiem!

Provizoriskie datumi sadziedāšanās reģionālajiem mēģinājumiem ir sekojoši:

Par folkloras kopu dalības koordināciju rūpējas Laura Šmideberga. Arī folkloristiem, protams, paredzēsim uzstāšanos gan zibakcijās, gan kopkoncertā. „Jā” vārdu dalībai ELKS devusi arī Kristīne Kārkle-Puriņa, kura kopā ar svētkiem speciali izvēlētu mūziķu grupu nodrošinās koriem muzikālo pavadījumu un spēlēs dančus pēcsvētku burziņā. Būsim priecīgi svētkos uzņemt arī latviešu senās mūzikas kopu „Kesselberg Ensemble” no Bāzeles, kā arī „Austrumkalnu” un „Kokļu Zapti” no Londonas. Piedāvājumā būs arī latviešu diasporas kamermūzikas un džeza kopas – par to rūpējas Kristaps Grasis.

Uzmanība tiks veltīta arī literatūras nozarei, kuras „krusttēvs” šajos svētkos būs Juris Kronbergs. Būs dzejas lasījumi, arī sarunas par literatūru. Bibliotēka „Muntpunt” Briseles centrā (www.muntpunt.be) ir izrādījusi neviltotu interesi uzņemt gan latviešu literātus, gan kamermūzikas kopas, gan koru zibakciju dalībniekus savās telpās 19. un 20. jūnijā. Esam apsolījuši bibliotēkai līdz janvāra sākumam iesniegt mūsu priekšlikumu apkopojumu. Šī noteikti būs viena no vietām, kur nākamā gada jūnijā būs sastopami latvieši. Jā, jā, būs arī teātris, mūsu mīļais latviešu teātris Andras Baltmanes vadībā.

ELKS vārds ir izskanējis arī Latvijas medijos. Interesenti var noklausīties radio „21. gadsimta latvietis” 30. novembra raidījumu, kurā stāstām par mūsu iecerēm (http://lr1.lsm.lv/lv/raksts/21.-gadsimta-latvietis/ka-latvieshi-eiropai-kulturu-vediis.a45504/). Māksliniece Dace Spridzāne ir izstrādājusi ELKS grafisko dizainu: logotipus vairākās valodās (latviešu, angļu, vācu un franču valodās). Šīs etnogrāfiskās figūriņas ir Dieva un debess zīmes, savukārt mazajos logo aplis simbolizē sauli un veselību. Aicinām latviešu kopienas izvietot šos logo savās mājaslapās vai medijos ar saiti uz ELKS mājaslapu www.elks2015.eu!

ELKS ir uzdrīkstēšanās domāt un rīkoties savādāk – tā ir tautas akcija, kuras vērtība slēpjas šīs akcijas demokrātiskumā, lepnumā par sevi un par mūsu kultūras tradīcijām. Šobrīd vēl ir daudz nezināmā attiecībā uz svētkiem, taču atbildes rodas – lēni, bet pakāpeniski lietas kļūst skaidrākas. Ar cerībām lūkojamies uz valsts finansiālo atbalstu (valsts budžets 2015. gadam vēl ir ceļā uz apstiprināšanu), kā arī sponsoru labvēlību. Esam pārliecināti, ka satikšanās Briselē būs milzīgs pozitīvs pārdzīvojums mums viesiem, un tas ļaus aizmirst par likstām un nesaprašanām, kas gadījušās pa ceļam. Kā reiz teica Eiropas trimdas dziesmu un deju svētku tradīcijas aizsācējs, komponists Alberts Jērums: „Dziesmā tikušies, dziesmā lai daudzinām!” 😉

Uz tikšanos reģionālajos mēģinājumos un vēlāk Briselē!

ELKS mākslinieciskā un organizatoriskā vadība

Kontaktiem: elks@ela.lv

ELKS pirmais apkārtraksts oriģinālā formā.

"Dziesmā tikušies, dziesmā lai daudzinām!"

A.Jērums


Ziedot

Iespēja pievienoties atbalstītājiem, ziedojot tieši vai iegādājoties atbalstītāju apliecības

lasīt vairāk

© Copyright 2014-2024. ELA. Visas tiesības aizsargātas.