Jaunumi | Medijiem | Kontakti      LV FR NL EN

Muntpunt bibliotēkā notiks lekcija un meistarklase Latvijas rakstu adīšanā


Autors: ELKS | Datums: 29/05/2015

ELKS ietvaros 19. un 20. jūnijā Muntpunt bibliotēkā, Briselē notiks lekcija un prezentācija Latvijas rakstu adīšanas attīstībā, kā arī meistarklase latviešu tradicionālo cimdu adīšanas tehnikā.

Neliels apraksts par lekciju un meistarklasi.

1). Lekcija un prezentācija

Ieskats Latvijas rakstu adīšanas attīstībā

Adīšana ir ļoti sena apģērbu veidošanas un dekorēšanas tehnika, kurai piemīt gan praktiska, gan ornamentāla funkcija. Arī mūsdienās adīto lietu radīšana ir viena no Latvijas tradīcijām un savā veida nepieciešamībām.

Vēsturiski rakstainu cimdu un dūraiņu adīšanu ir ietekmējuši ziemeļu klimatiskie apstākļi, līdz ar to, aksesuāri bija adīti ne tikai skaistumam, bet galvenokārt siltumam. Kad tie bija novalkāti, tika uzadīti jauni cimdi ar citu rakstu, jo katra paaudze ieviesa izmaiņas gan ornamentos, gan arī materiālos.

Kultūras vēstures pētnieki ir noskaidrojuši, ka adīšanas attīstību ir ietekmējuši divi faktori: tradīcijas un mode. Šeit ir svarīgi pieminēt, ka tirdzniecībai, ka arī ekonomiskiem, vēsturiskiem un sociāliem apstākļiem ir ļoti liela nozīme, kaut arī dažādos laika posmos tiem bija cits attīstības ceļš. Katram šim faktoram ir sava loma adīšanas reģionālai attīstībai un izplatīšanai.

Adīšanas attīstība Latvijā 20.gadsimta otrajā pusē un 21.gadsimta sākumā tika aplūkota vairākos etnogrāfiskos pētījumos dažādos valsts reģionos. Šis materiāls nodrošināja pamatu pētījumam un grāmatai, kas tika publicēta 2008., 2011. un 2013.gados (sējumi, kas izmanto oriģinālus avotus) par cimdu un zeķu adīšanas tradīcijām Latgalē, Kurzemē un Vidzemē.

Ilgums: 1-1,5 h

Valoda: angļu

 

2). Meistarklase “Knitting like Latvians”

Latviskā cimda filozofija ir bagāta savā rakstu daudzveidībā, krāsu salikumā un pielietojumā. Cimdi latvietim bija ne tikai praktisks apģērba gabals, bet arī priekšmets ar simbolisku nozīmi, tādēļ tika adīti krāšņi dāvināmie un ceremoniju cimdi, kuriem bija liela nozīme mūsu senču tradīcijās un paražās.

Meistarklases mērķis ir iepazistināt interesentus ar latviešu tradicionālo cimdu adīšanas tehniku. Meistarklases laikā pieredzējusi pasniedzēja pastāstīs un parādīs latviešu populārakos cimdu adīšanas veidus. Katrs dalībnieks saņems kastīti, kur būs sagatavota dzija vienam cimdu pārim, detalizēta instrukcija un krāsains raksts. Dalībnieki sāks adīt meistarklases laikā un varēs turpināt cimdu adīšanu mājās.

Sagatavošanas līmenis: vidējais un advancēts

Valoda: angļu

 

Precīzs pasākumu laiks vēl tiks izziņots, seko līdzi jaunumiem!

 

cimdi-malka cimdu-kaste2cimds-pika7 2012_0316BE 2012_0316BH 2012_0316BN

"Dziesmā tikušies, dziesmā lai daudzinām!"

A.Jērums


Ziedot

Iespēja pievienoties atbalstītājiem, ziedojot tieši vai iegādājoties atbalstītāju apliecības

lasīt vairāk

© Copyright 2014-2024. ELA. Visas tiesības aizsargātas.