Jaunumi | Medijiem | Kontakti      LV FR NL EN

Adīšanas lekcija un meistarklase


20/06/2015 13:00 - 16:00

cimdu-kaste2

VIETA: Agoras zāle Muntpunt bibliotēkā, Place de la Monnaie 6

IEEJA: 10 EUR

Ieskats Latvijas rakstu adīšanas attīstībā

Adīšana ir ļoti sena apģērbu veidošanas un dekorēšanas tehnika, kurai piemīt gan praktiska, gan ornamentāla funkcija. Arī mūsdienās adīto lietu radīšana ir viena no Latvijas tradīcijām un savā veida nepieciešamībām.

Vēsturiski rakstainu cimdu un dūraiņu adīšanu ir ietekmējuši ziemeļu klimatiskie apstākļi, līdz ar to, aksesuāri bija adīti ne tikai skaistumam, bet galvenokārt siltumam. Kad tie bija novalkāti, tika uzadīti jauni cimdi ar citu rakstu, jo katra paaudze ieviesa izmaiņas gan ornamentos, gan arī materiālos.

Kultūras vēstures pētnieki ir noskaidrojuši, ka adīšanas attīstību ir ietekmējuši divi faktori: tradīcijas un mode. Šeit ir svarīgi pieminēt, ka tirdzniecībai, ka arī ekonomiskiem, vēsturiskiem un sociāliem apstākļiem ir ļoti liela nozīme, kaut arī dažādos laika posmos tiem bija cits attīstības ceļš. Katram šim faktoram ir sava loma adīšanas reģionālai attīstībai un izplatīšanai.

Adīšanas attīstība Latvijā 20.gadsimta otrajā pusē un 21.gadsimta sākumā tika aplūkota vairākos etnogrāfiskos pētījumos dažādos valsts reģionos. Šis materiāls nodrošināja pamatu pētījumam un grāmatai, kas tika publicēta 2008., 2011. un 2013.gados (sējumi, kas izmanto oriģinālus avotus) par cimdu un zeķu adīšanas tradīcijām Latgalē, Kurzemē un Vidzemē.

Ilgums: 1-1,5 h

Valoda: angļu

Meistarklase “Knitting like Latvians”

Latviskā cimda filozofija ir bagāta savā rakstu daudzveidībā, krāsu salikumā un pielietojumā. Cimdi latvietim bija ne tikai praktisks apģērba gabals, bet arī priekšmets ar simbolisku nozīmi, tādēļ tika adīti krāšņi dāvināmie un ceremoniju cimdi, kuriem bija liela nozīme mūsu senču tradīcijās un paražās.

Meistarklases mērķis ir iepazistināt interesentus ar latviešu tradicionālo cimdu adīšanas tehniku. Meistarklases laikā pieredzējusi pasniedzēja pastāstīs un parādīs latviešu populārakos cimdu adīšanas veidus. Katrs dalībnieks saņems kastīti, kur būs sagatavota dzija vienam cimdu pārim, detalizēta instrukcija un krāsains raksts. Dalībnieki sāks adīt meistarklases laikā un varēs turpināt cimdu adīšanu mājās.

Sagatavošanas līmenis: vidējais un advancēts

Valoda: angļu

"Dziesmā tikušies, dziesmā lai daudzinām!"

A.Jērums


Ziedot

Iespēja pievienoties atbalstītājiem, ziedojot tieši vai iegādājoties atbalstītāju apliecības

lasīt vairāk

© Copyright 2014-2024. ELA. Visas tiesības aizsargātas.